Samsugowa fala

Fala nowości koreańskiego koncernu uderza z wielką siłą. Nowy Samsung Wave S8500, to nie tylko jeden z najszybszych i najlepiej wyposażonych modeli ostatnich miesięcy, ale to także nowa platforma – system operacyjny Samsung bada. Sprzęt i oprogramowanie doskonale się zgrywają i w rezultacie otrzymujemy smartfon niemal idealny.

Wave wygląda niepozornie – ot taki zwykły smartfon. Jednak przy pierwszym poznaniu wszelkie pozory tracą na wartości i zaczyna się prawdziwa przygoda. Przy pierwszym kontakcie z telefonem zadziwia już jakość wykonana aluminiowe, lekko brązowej obudowy. Pod ekranem ulokowano typowe „słuchaweczki” oraz klawisz wywoływania menu. Brak jedynie możliwości cofnięcia do poprzedniego ekranu. Sprawia to mały kłopot, bo po każdej komendzie musimy cofać do ekranu głównego. Bocznymi klawiszami możemy włączać aparat, blokować ekran i regulować głośność. Na górze znajduje się port microUSB, Jack 3,5 mm i kratka głośnika. Obrazu całości dopełnia obiektyw aparatu, z osłonką kształcie rombu, i podobna dioda doświetlająca. Telefon jest tak spasowany, że sprawia wrażenie stopu wszystkich elementów. W dodatku jest on bardzo płaski i dzięki temu niezwykle poręczny.

To co się wyświetla.

W Samsungu S8500 zastosowano wyświetlacz Super AMOLED. Wyświetlacz został połączony z warstwą dotykową, dzięki temu kolory są żywsze. Użyto tu także technologii mDNIe (mobile Digital Natural Image engine) stosowanej w telewizorach LCD. Ekran jest funkcjonalny także w pełnym słońcu, z niebywałym kątem widzenia i super czułym dotykiem. Jest to absolutny lider na rynku. Całość chroni hartowane szkło odporne na wszelkie zarysowania. Przekątna wynosi 3,5 cala, obraz jest wyświetlany w rozdzielczości 480 x 800 pikseli. Dodać jeszcze należy, że zastosowano tutaj także technikę multitouch umożliwiającą obsługiwanie telefonu przy użyciu kilku palców. Na ekranie wyświetlają się piękne zdjęcia, wykonane cyfrówką o matrycy 5 Mpix. Do dyspozycji mamy także lampę LED, autofocus i mnóstwo ustawień aparatu – menu oprogramowania również jest znane z high-endowych telefonów, jak Omnia 2 czy Pixon12, więc same przyjemności. Migawka cyfrówki działa bez opóźnieni, zdjęcia są robione i zapisywane niezwykle szybko. Fotki pozbawione są nadmiernych szumów, są ostre, jednak czasem wychodzą zbyt blade, jakby pozbawione kolorów. Lepiej spisuje się kamera. Samsung Wave może rejestrować wideo o rozdzielczości 720p (1280×720) z prędkością 30 klatego na sekundę. To szokujący wynik, jak na telefon komórkowy. Jakość obrazu jest rewelacyjna – nie ma zakłóceń ruchu, obraz nie klatkuje, jedynie kolory mogłyby być bardziej nasycone. Jednak na poglądzie wszystko wygląda bardzo kolorowo dzięki ekranowi Super AMOLED. Urządzenie bez zacinania obsługuje wideo HD w formatach standardowych oraz DivX i Xvid. Możemy przy tym posłużyć się zmianą tonu koloru, skalowaniem obrazu. Na pochwałę zasługuje także player MP3, z rozbudowanymi opcjami słuchania muzyki. Jeśli znudzą się nam nasze utwory, to możemy posłuchać radia FM, albo ewentualnie pograć w gry 3D.

Jeśli chcemy w pełni wykorzystać możliwości naszego smartfonu, to z pewnością nie możemy przejść obojętnie obok sklepu z aplikacjami. Szczególnie, że często jest oferowane oprogramowanie bezpłatne, które wymaga tylko ściągnięcia.

Instalowanie gier i programów, po ich ściągnięciu, jest dziecinnie proste. Dobrze jest, gdy posiadamy zewnętrzną kartę pamięci, ponieważ pamięć wewnętrzna, dostępna dla użytkownika jest często ograniczona. Praktycznie wszyscy producenci dokładają kartę do zestawu z telefonem, a nawet jeśli nie, to nie jest ona droga. Ze względu na spore możliwości telefonu, jakim jest przykładowy Samsung Wave warto zakupić pamięć o jak największym obszarze zapisu. 8 GB, kosztujące 60 zł powinno w zupełności wystarczyć. Przed zainstalowaniem nowych programów należy tylko zmienić sposób zapisywania i instalowania pobieranych plików. Robi się to w kategorii Ustawienia > Aplikacje > Ustawienia instalacji, przez wybór opcji Karta pamięci. W folderze Moje pobrane znajdziemy wtedy wszystkie aplikacje, które pobraliśmy. Kolejnym krokiem jest podłączenie smartfonu do komputera przez port USB. Należy dokonać wyboru, w jakim trybie podłączamy telefon, a w tym wypadku będzie to pozycja o nazwie Samsung Kies. Aplikacja zostanie zainstalowana, a w menu pokaże się nam ikona zainstalowanej gry lub programu.

Bez komputera.

Po kliknięciu ikony Samsung Apps uruchomi się sklep w wersji mobilnej. Aplikacje są podzielone według kategorii polecanych, popularnych oraz rodzajowych. Tak jak podczas zakupów przy użyciu Kiesa, tak i tutaj otrzymujemy informacje na temat danych programów czy gier. Kolejne kroki odbywają się analogicznie do instalacji komputerowej. Ci, którzy decydują się na zakupy wykorzystując telefon, a nie mają wykupionego dużego pakietu danych u swojego operatora komórkowego, powinni robić to przy pomocy darmowego połączenia Wi-Fi. Dobre tytuły, które pokazują możliwości Wave’a, zajmują aż 200 MB miejsca pamięci, co może przysporzyć sporych wydatków w pakietowej transmisji danych. Aby uniknąć takich nieprzyjemności, możemy wyłączyć dane pakietowe. W ustawieniach komunikacji wystarczy odhaczyć opcję Użyj danych pakietowych. Jeśli korzystamy z poczty elektronicznej lub innych potrzebnych nam programów, wykorzystujących dane pakietowe, musimy powrotem włączyć tą funkcję.

Na co warto zwrócić uwagę?

Spośród tytułów, które ukazały się w sklepie Samsung Apps, należy wyszczególnić kilka godnych uwagi. Oczywiście największą furorę robią zawse zaawansowane gry, dzięki którym możemy się przekonać o ponadprzeciętnych możliwościach graficznych i prędkościowych telefonu. Wśród bezpłatnych króluje Need For Speed Shift oraz Asphalt 5. Są to znane i lubiane przez wszystkich gry wyścigowe o bardzo zaawansowanej grafice i wysokiej gry walności. Najczęściej ściąganą aplikacją płatną jest wspaniała gra akcji FPP Modern Combat: Sandstorm. Większa część z rozbudowanych tytułów wartych kupienia jest dostępna w cenie około 16 zł. Ceny dochodzą nawet do 40 zł.